Mapa stránky
Žije a tvorí v Klenovci. Drevorezbe sa venuje od roku 1984, pričom sa zameriava najmä na výrobu bačovského riadu tradičnými postupmi. Jeho tvorba mapuje výskyt rôznych typov bačovského riadu v regiónoch Slovenska. Pri svojej práci spolupracuje najmä s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) ktoré jeho prácu ocenilo priznaním osvedčenia Ľudového umeleckého výrobcu a v roku 2017 udelením čestného titulu "Majster ľudovej umeleckej výroby".
Črpáky kedysi nesmeli chýbať na žiadnom salaši. Pila sa z nich najmä žinčica a on ich obdivoval už ako dieťa. Býval v Klenovci a k otcovi chodil na salaš pod Sinec na žinčicu. „Tam som črpáky videl po prvýkrát. Bača ich mal naukladané na poličke a dával sa z nich napiť vzácnejšej návšteve," hovorí majster z Klenovca. Prvý črpák zhotovil pred 25 rokmi. „Dodnes ho mám odložený. Dnes už na ňom vidím mnohé chyby. No predtým som ich nevidel.„
„... práca s drevom nie je mojím povolaním, je to moja záľuba a robím ju pre svoje potešenie a potešenie tých, ktorí moje výrobky dostanú. Ďalšou veľkou motiváciou pre pokračovanie v mojej záľube je skutočnosť, že si uvedomujem potrebu zachovať aj pre ďalšie generácie krásu slovenskej ľudovej tvorivosti.“
Vyrába črpáky horehronské, detvianske, liptovské, gemerské s dôsledným dodržiavaním charakteristických znakov každého typu. Vyrába tiež črpačieky - formy na oštiepky, pastierske betlehemy, plastiky znázorňujúce pastiersky život, prácu a odpočinok. „Čím bol salaš bohatší, tým boli črpáky bohatšie zdobené. Gemer bol vždy chudobný kraj, preto aj výzdoba na črpákoch je v porovnaní s ostatnými jednoduchšia“ približuje. Za tie roky vyrobil už vyše 1200 črpákov.
©2022 | Vyrobila Prognessa Ochrana osobných údajov Mapa stránky Vyhlásenie o prístupnosti